• Úvod
  • O kráse
  • Kosmetické kurzy
  • Kosmetické ošetření
  • Semináře
  • E-shop
  • Články o kosmetice
  • Tipy z kurzu
  • Kontakt
Liona -

Menu

Články o kosmetice
Category Archives: Blog

Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz


Může vás kosmetička zbavit akné?

Image: by  Mgr. Jarmila Procházková
on  September 23, 2018
Může vás kosmetička zbavit akné?

 

Už na začátku bychom si měli upřesnit, že akné je onemocnění, nikoliv pouhá kosmetická odchylka od normy.

Je to zánětlivé onemocnění mazových žlaz (dále mž) a vlasových folikulů.

Nejčastěji se akné řeší v pubertě, ale 5% žen a 1% mužů s pupínky bojuje ještě po čtyřicítce.

Jak vlastně vzniká takový pupínek?

Mž uložené ve škáře mají přijímací místa pro mužské pohlavní hormony. V pubertě a v období hormonální nerovnováhy produkce těchto hormonů roste, vážou se na ona přijímací místa a mž pak vyrábějí ohromné množství mazu. Mazem se živí (tak mohla bych napsat, že maz je metabolizován, ale takto mi to připadá sice drsnější, ale pochopitelnější) některé druhy přemnožených baktérií (hlavně Propionibacterium acnes). Štěpením mazu bakteriemi vznikají volné mastné kyseliny, které dráždí kůži a také vývody mž. Kůže se snaží ubránit, takže se začne produkovat více buněk a u vývodu mž tak vzniká zrohovatělá zátka, která vývod mž uzavře. (Na povrchu kůže takovou zátku pozorujeme jako černou tečku, více o černých tečkách tady) Odspodu stále dále produkovaný maz se nemůže dostat přes zátku na povrch kůže, náš organismus zaplněnou mž začne považovat za nepřítele a zahajuje zánětlivý proces, aby se přeplněné mž zbavil. Celý útvar postupně červená a my jej pozorujeme na povrchu kůže jako červený pupínek (papula), bílý pupínek (pustula), zánětlivý hrbol nebo cystu. Když se nepodaří kanálek póru včas vyčistit – uvolnit, tak se komedon vyprázdní do škáry tj. druhé vrstvy kůže a začíná infekce.

Proč pupínky vůbec vznikají?

Faktorů, které se podílejí na vzniku akné, může být víc:

hormonální dysbalance (v pubertě normální, v dospělosti je třeba hledat příčinu)

genetické předpoklady

vnitřní onemocnění (např. onemocnění trávicího traktu, syndrom polycystických vaječníků)

stres

ochranný kožní film je narušený, má příliš vysoké nebo nízké pH a v oblasti je přemnožena patogenní mikroflóra a vzniká zánět (tento stav si můžete přivodit sami používáním nevhodných kosmetických přípravků při péči o pleť, např. když se snažíte stále odmašťovat přípravky s etanolem, drhnete pleť zrníčkovými peelingy, používáte vysušující mýdla)

nedostatek vitamínu A, D, zinku, železa nebo omega-3 mastných kyselin

A tak se dostáváme k odpovědi na  naši úvodní otázku, jestli se můžeme zbavit akné jen návštěvami u kosmetičky, nebo jestli je možné vyléčit akné v domácích podmínkách.

Je dobré vědět, že kosmetička může čistit jen černé a bílé komedony. Červené pupínky (pustuly), tedy místa, kde ještě probíhá zánět, řešit nemůže. Pokud máte na obličeji cca do 5 zanícených pustulek, které nesplývají do ložisek, najděte si na hloubkové čištění dobrou kosmetičku, která kůži nejdříve změkčí a pak odborně a šetrně vyčistí.

Jak tedy s akné zabojovat co nejúčinněji?

Základem je pravidelná péče správnými kosmetickými přípravky, disciplína a trpělivost. S výběrem kosmetiky by vám měla pomáhat vaše kosmetička. Většinou si stejně budete muset projít procesem pokus-omyl. Je dobré naučit se správnému povrchovému čištění pleti, držet dobré pH kůže, tonizovat, používat přípravky s ovocnými kyselinami a retinolem.

Použivejte vhodný tj. nekomedogenní make-up. Tuna make-upu pro stárnoucí matronu dokáže napáchat šílenou paseku!

Zbavte se starých houbiček, špinavých štětců.

Zkuste se vyhýbat stresu.

Zahajte dietu (škodit může cukr, čokoláda, fast food, mléčné produkty i lepek).  Přebytek jednoduchých cukrů způsobuje přemnožení kvasinek rodu Candida, tím se zvyšuje průnik větších molekul střevem a do krevního oběhu se mohou dostávat mikroorganismy i toxiny, což se na stavu vaší kůže určitě podepíše.

Hledejte příčinu! Léčba akné vyžaduje komplexnější přístup. Pokud je pustulek víc, měli byste už vyhledat lékaře. Často je třeba spolupráce dermatologa, gastroenterologa, endokrinologa a gynekologa.

Neztrácejte čas samoléčbou a hraním si na kosmetičky amatérky. Vaše špinavé ruce, ani ruce vašich nejbližších vám s pupínky nepomůžou. Spíš si zavaříte. Jestli vás baví hrát si na kosmetičky, naučte se to pořádně a doopravdy. Cena kurzu je u mě příznivá, registrace do kurzu tady.

Mějte zatím hezký čas, bez pupínků a kožních i jiných patálií.

Příští neděli zase na počtenou!

Tagged with:

otázky kosmetičky
Mgr. Jarmila Procházková

Mgr. Jarmila Procházková

Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."

Karl Lagerfeld

Previous Post Může vám dortík přidat vrásky?
Next Post Dá se zbavit rozšířených pórů a černých teček?

Kategorie

  • jarmilin výběr
  • otázky kosmetičky
  • trendy
  • účinné látky v kosmetice

Novinky na blogu

  • Je libo masážičku?
    Je libo masážičku? January 26, 2019
  • Může akné vydržet až do důchodu?
    Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
  • Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi?
    Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
  • Jak doma zklidnit pokožku?
    Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
  • Vitamín C nebo niacinamid?
    Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020
Loading...